Jak si poradit s kapajícím olejem při opravách auta?


Všichni profesionální automechanici i nadšenci tento problém znají moc dobře – kapající olej při opravách auta umí pěkně znepříjemnit práci. Olejové louže je téměř nemožné pořádně vyčistit, a co víc – když se je snažíte vyčistit třeba proudem vody, končí olej v kanalizaci a znečišťuje vodu.

Existuje vůbec nějaké řešení, jak zachytit olej, aby neznečistil prostor kolem opravovaného auta?

Proč kape olej z auta?

Nejdřív si musíme vysvětlit, proč vůbec olej z auta kape a v jakých situacích k tomu dochází. Olej se v autě nachází v tzv. olejové vaně. Problém je tedy potřeba hledat zde. Olejová vana je součástí motoru a je v ní olej potřebný pro průběžné mazání motoru.

K úniku motorového oleje dochází ve třech situacích. Za běžného provozu může olej kapat, když má auto prasklou či jinak poškozenou olejovou vanu. V autoservisu pak olej uniká při výměně oleje anebo z olejové vany.

Poškozená olejová vana

Olejová vana je jednoduchá, většinou plechová nebo plastová nádoba, která stojí podle modelu od pár set až po pár tisíc korun. Ty nejdražší vany mají integrovanou funkci chlazení motorového oleje. Olejová vana by měla vydržet celou délku životnosti auta, ale někdy se může předčasně poškodit.

K poškození olejových van dochází zejména v situacích, kdy podvozkem narážíte na překážky na silnici či v terénu. V takovém případě může dojít k prasklinám. V případě proražení většího otvoru může dojít k úniku celého objemu olejové vany, což se samozřejmě negativně odrazí na stavu motoru již po několika stech metrech jízdy. Dalším možným poškozením je vadné těsnění otvoru olejové vany.

Následkem poškození uniká olej nejen na vozovku, z níž se pak deštěm dostává do půdy a vody, ale i do dalších součástí motoru, které může zničit. Poškození olejové vany odhalíte tak, že se pod autem tvoří olejové louže a spotřeba motorového oleje výrazně stoupne.

Výměna olejové vany anebo těsnění

Když zjistíte, že máte poškozenou olejovou vanu, je nutná její okamžitá výměna. Auto se musí zvednout na zvedák, poté je z vany vypuštěn olej. Následně se odstraní prázdná olejová vana, která je upevněná šrouby, a nahradí se novou. Při opravě vadného těsnění většinou stačí porušená místa vyplnit speciálním silikonem.

Jde o opravu, kterou byste měli přenechat odborníkům. Neodborná manipulace s vanou může mít za následek znečištění nejen okolí auta, ale i dalších součástek. Svépomocí můžete zkusit vyměnit pouze vadné těsnění olejové vany, zjistěte si ale předem přesný postup pro váš model.

Výměna motorového oleje

Při výměně oleje se motorový olej vypouští právě z této nádoby, a to otvorem umístěným na spodní straně vany. Tento úkon zvládne i zručný kutil, ale dávejte si pozor, abyste olejem nepotřísnili další součásti auta.

afdas

Úniky motorového oleje při opravách aut trápí všechny mechaniky. Zdroj: Lindstromgroup.com

Co dělat s použitým motorovým olejem?

Motorový olej je tzv. nebezpečný odpad. Můžete jej zdarma odevzdat ve sběrných dvorech, případně při svozech nebezpečného odpadu. Ty organizují obce a na vyžádání vám poskytnou harmonogram.

Oleje ukládejte do bezpečně a pevně uzavřených nádob – ideálně můžete použít nádobu od nového oleje, který použijete do auta. Ovšem tímto způsobem nelze zachytit veškerý olej. Jak jsme řekli v úvodu, při výměně oleje anebo olejové vany dochází k jeho únikům, nejčastěji na podlahu pod opravovaným autem.

Jak vyčistit olejové skvrny?

Zbavit se olejových skvrn je opravdu těžký úkol. Když už se vám povede nějakou olejovou louži udělat, vyčistěte ji hlavně ekologicky. Nejlepším způsobem je nasypat na ni stelivo pro kočky, které je vysoce savé. Stelivo nechte působit a jakmile bude nasáté, zameťte jej. Tento postup opakujte, dokud louže a skvrna nezmizí.

Stelivo vytřiďte jako nebezpečný odpad. Mastnotu můžete ještě dočistit silnou vrstvou kvalitního saponátu. Pracnému drhnutí s odolným kartáčem se ale nevyhnete.

Předcházejte vzniku olejových louží pomocí absorpčních podložek

Ideální je tedy těmto loužím předcházet, a to používáním vhodných absorpčních rohoží. Ty jsou skvělým pomocníkem při všech opravárenských činnostech, kde dochází k úniku oleje či jiných chemikálií. Rohože olej bezpečně zachytí, zabrání potřísnění a nevzhlednému znečištění okolí.

Firma Lindström nabízí absorpční rohože VIP10, které se vyznačují maximální absorpcí a ochranou. Jsou vyrobené z extrémně savé bavlny, díky čemuž dokážou udržet neuvěřitelných 5 litrů motorového oleje či jiných průmyslových kapalin.

acsd

Absorpční rohož VIP10. Zdroj: Lindstromgroup.com

Tyto rohože jsou neocenitelným pomocníkem při zachytávání unikajících provozních kapalin, při odkládání dílů znečištěných olejem, v autoservisu, na čerpacích stanicích a v dalších průmyslových odvětvích.

Jestli nechcete mít starostí s nákupem a hlavně s údržbou absorpčních rohoží, můžete využít službu jejich pronájmu. Firma Lindström v České i Slovenské republice takovou službu pronájmu provozuje a nabízí svým klientům kromě absorpčních rohoží i kvalitní pracovní oblečení a průmyslové utěrky. Zajišťuje dodávku opakovaně použitelných a šetrně praných rohoží, jejich údržbu a následně i ekologickou likvidaci.

Výhody pronájmu absorpčních podložek Lindström:

  • Jsou ekologické a vhodné na opakované použití,
  • Jsou extra savé a kapalinu bezpečně udrží ve svém jádru,
  • Chrání nejen pracoviště, ale i stroje a zdraví zaměstnanců,
  • Odpadává vám komplikovaná práce s likvidací nebezpečného odpadu,
  • Odpadává vám práce s nákupem, údržbou a praním absorpčních rohoží.

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *